Wiązanie węzłów: poradnik i triki dla 4 najbardziej przydatnych węzłów
Wiązanie węzłów: poradnik i triki dla 4 najbardziej przydatnych węzłów
Wiązanie węzłów to podstawowa umiejętność z letnich obozów. Dziś być może na próżno wspominasz i szukasz instrukcji, jak zrobić węzeł i jak najszybciej połączyć dwa końce sznurka. Przeczytaj, jak zrobić podstawowy węzeł na linie w kilka sekund.
Węzły przydadzą Ci się podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak kemping, wspinaczka, żeglarstwo, wędkarstwo, ale także w domu i ogrodzie. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Przykładem jest węzeł ósemkowy, który na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie, ale w rzeczywistości łatwo się go nauczyć.
Węzły generalnie dzielą się na kilka podstawowych kategorii w zależności od ich przeznaczenia i sposobu użycia. Każdy węzeł ma swoje specyficzne zastosowanie i ważne jest, aby wybrać odpowiedni węzeł do danej sytuacji. Możemy je podzielić np. na następujące typy węzłów:
węzły pętlowe (tworzą na końcu pętlę lub oczko, np. ósemka),
węzły łączące (służą do łączenia dwóch lin lub sznurów, np. węzeł prosty, motylek),
węzły mocujące (używane są do mocowania liny do obiektu np. na słupie, np. krawat lub węzeł Prusíka, wyblinka),
węzły zaciskowe (zapobiegają przeciągnięciu liny przez otwór lub oddzielają linę),
węzły ozdobne.
Ósemka
Wspinaczka to przeżycia, sport, sprawność fizyczna, odwaga i umiejętności. Od wszelkiego sprzętu do wspinaczki oczekujesz funkcjonalności (np. świetnym kompanem są rękawice wspinaczkowe), wygody, łatwości użytkowania i stuprocentowego bezpieczeństwa. Jedną z ważnych umiejętności każdego wspinacza jest zdolność do prawidłowego wiązania węzłów, wiązania lin i tworzenia punktów asekuracyjnych. Jednym z najważniejszych węzłów jest właśnie ósemka.
Węzeł ósemkowy to podstawa we wspinaczce, pracach na wysokości i przy asekuracji na dachu.
Węzeł ósemka i podwójna ósemka to najpopularniejsze węzły wspinaczkowe. To prosty, a zarazem bezpieczny węzeł pod obciążeniem. Jest on zalecany przez UIAA (Międzynarodową Unię Stowarzyszeń Alpinistycznych) do wiązania liny wspinacza przez uprząż do liny asekuracyjnej. Jego zaletą jest łatwość rozwiązywania.
Poćwicz kilka razy, aby bez problemu go opanować:
Koniec liny owiń najpierw nad liną, a następnie pod liną, tworząc na pierwszy rzut oka ósemkę.
Koniec liny przełóż przez dolną pętlę.
W tym momencie przełóż koniec liny przez uprząż lub karabinek.
Teraz przejdź do utworzenia podwójnego węzła ósemkowego. Ponownie weź koniec liny i kopiuj dotychczasową ósemkę.
Rezultatem wiązania węzła jest tzw. podwójny węzeł ósemkowy.
Węzeł kluczka zrobisz przy odrobinie wprawy jedną ręką. Używany jest do hamowania, asekuracji i łączenia dwóch końców lin o tej samej średnicy. Jest to prosta pętla zawiązana na podwójnej linie, która się nie zaciska.
To mocny węzeł, który jest powszechnie używany we wspinaczce do wpięcia w uprząż, karabinek i tworzenia asekuracji.
Węzeł Prusik
Kolejny węzeł wspinaczkowy to węzeł Prusik. Nazwa pochodzi od austriackiego alpinisty Karla Prusika, który opracował pierwszy uznany węzeł do wspinaczki po linie. Do jego zawiązania używa się lin o różnych średnicach. Po ostatecznym zawiązaniu lina może swobodnie poruszać się po drugiej linie. Pod obciążeniem jednak zaciska się i trzyma. Używa się go zatem do wspinaczki po linie i podciągania ciężarów. Prusik to w zasadzie podwójny węzeł główka skowronka (czy inaczej - krawat).
Wyblinka
Wyblinka to idealny i szybki sposób na zawiązanie liny na karabinku. Wyblinka tworzy pętlę, którą łatwo zawiążesz, gdy potrzebujesz zabezpieczyć się, używając tylko liny. Jednocześnie łatwo go rozwiązać.
Wiązanie węzła - instrukcja:
Najpierw zrób pętlę, obracając linę.
W pobliżu tej pętli zrób drugą pętlę w przeciwnym kierunku.
Sprawdź, czy węzeł jest prawidłowo zawiązany, pociągając za niego.
Do wpięcia karabinka możesz użyć wyblinki, dla początkujących wspinaczy np. także półwyblinkę.
Praktyka w wiązaniu węzłów przyda Ci się również w przypadku, gdy będziesz chciał sprawić dzieciom radość. Huśtawkę możesz na przykład przymocować wyblinką. Aby jeszcze lepiej ją umocować, przewlecz koniec liny przez belkę do tyłu. Poprzedni tylny koniec poprowadź za drugim do przodu, a następnie pod pętlę oryginalnej wyblinki. Dzieci będą zachwycone.
Węzły jednak wymagają treningu. Nie nauczysz się ich, siedząc przy stole. Weź do ręki porządną linę i ćwicz.
Zastanawiasz się nad kupnem smartwatcha, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? A może wystarczyłby Ci zegarek sportowy? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaka jest różnica między smartwatchem a zegarkiem sportowym.
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!