Jak prać odzież sportową, aby długo służyła?
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Nawyk to druga natura i pomimo rosnącego brzucha masz ochotę ścigać się z wiatrem. Kiedy bieganie w ciąży jest bezpieczne? Jak powinnaś się wyposażyć, aby bieganie w ciąży było przyjemnym doświadczeniem bez ryzyka?
Spis treści |
Nie bez powodu mówi się, że każda kobieta jest inna. Każda ciąża przebiega inaczej. Praktycznie nie istnieje uniwersalna miara, która określiłaby, kiedy bieganie w ciąży jest odpowiednie, a kiedy zabronione.
W przypadku biegania w ciąży we wszystkich aspektach kobiety powinny kierować się własnym ciałem i obserwować jego reakcje. Jeśli kobieta jest zdrowa, nie powinna rezygnować ze sportu tylko dlatego, że jest w ciąży. Przeciwnie, lenistwo prowadzi do nadmiernego przybierania na wadze.
Ogólnie rzecz biorąc, bieganie w ciąży nie jest odpowiednie dla początkujących. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do biegania, zdecydowanie nie zaczynaj w ciąży. Dla pewności skonsultuj się z ginekologiem, ale prawdopodobnie powie ci to samo. Jeśli jesteś przyzwyczajona do ruchu i czujesz się dobrze, nie ma powodu, aby nagle przestać biegać.
Podczas biegania w ciąży zapomnij o biciu rekordów prędkości i odległości. Maraton i podobne wyczyny nie mają sensu ze względów zdrowotnych. Ciało się przegrzewa, a ciśnienie w ciele zmienia się. To naprawdę nie będzie dobre dla dziecka.
Bieganie w ciąży może mieć wiele pozytywnych skutków dla organizmu:
W każdym razie należy przemyśleć dalsze bieganie w ciąży, jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów:
Zawsze słuchaj swojego ciała. Jeśli nie masz energii na bieganie w ciąży, robi ci się słabo, po kilku krokach masz zadyszkę, nie forsuj tego dnia. Spróbuj pobiegać kilka dni później.
Prawdą jest, że pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej ryzykowny. Z drugiej strony, niektóre kobiety nawet nie wiedzą o ciąży przez większą część pierwszego trymestru. Jeśli jesteś w dobrej formie, bieganie nie powinno stanowić problemu. Zaletą jest to, że zazwyczaj będziesz biegać z pierwotną wagą.
Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu już od pierwszego trymestru. Magnez i minerały są dla Ciebie równie ważne jak witaminy.
Już na początku ciąży zaopatrz się w dobry, solidny sportowy biustonosz. Miej na uwadze, że w trakcie ciąży będziesz go zmieniać na większy. Po porodzie możesz szukać bezszwowych produktów, które nie będą Cię uciskać.
W drugim trymestrze ciąży nudności zwykle ustępują. Waga stopniowo wzrasta. Jednak środek ciężkości ciała się zmienia, a bieg będzie wyglądał inaczej. Prawdopodobnie będziesz bardziej pochylać się do przodu i lądować na palcach. Pamiętaj o swoich stawach i zapobiegaj obrzękom. Mogą w tym pomóc skarpety lub podkolanówki uciskowe.
Jeśli będziesz nadal biegać w ciąży, dbaj o swoje ciało:
Biegaj raczej po leśnych ścieżkach i łąkach. Wybieraj jednak bardziej płaskie trasy bez niespodziewanych przeszkód. Dobrym miejscem jest również bieżnia lekkoatletyczna. Unikaj, jeśli to możliwe, twardych powierzchni i asfaltowych dróg. Niepotrzebnie obciążałabyś stawy.
Podczas biegania weź ze sobą partnera, który w razie potrzeby Ci pomoże. W trzecim trymestrze lepiej jednak postawić na szybsze spacery lub pływanie. Nawet podczas spacerów pamiętaj o dobrych butach turystycznych lub trailowych i uzupełnij swój sprzęt o kijki do nordic walking.
Po porodzie lepiej zapomnieć o bieganiu. Z rozpoczęciem biegania poczekaj przynajmniej do wizyty kontrolnej u swojego ginekologa, który potwierdzi, że wszystko jest w porządku. Najpierw zacznij od wzmacniania mięśni dna miednicy i ćwiczeń na skośne mięśnie brzucha. Nie zapomnij o dobrej jakości macie do ćwiczeń.
Nie porównuj swoich wyników z bieganiem z czasem sprzed ciąży. Bieganie w ciąży to nie dyscyplina sportowa. Po prostu się nim ciesz.
|
Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów?Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów? 4camping podpowie Ci w tym artykule. |
Autor: Alena Bouchalová
Źródła: archiwum autora, lasportiva.com, Kilpi.com
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Poradniki
Miękkie prezenty, które zapewnią Wam ciepło! Wszystko o nich znajdziecie w naszym przewodniku po artykułach o odzieży.
Poradniki
Jak się nie zgubić podczas wędrówek? Przeczytajcie nasz artykuł i nauczcie się obsługiwać kompas.
144,46 zł
(17.63 %)
118,99 zł
86,00 zł
(18.62 %)
69,99 zł
104,00 zł
(18.28 %)
84,99 zł
178,99 zł
(34.64 %)
116,99 zł
81,99 zł
102,87 zł
(21.27 %)
80,99 zł
113,72 zł
(25.26 %)
84,99 zł
148,07 zł
(25.04 %)
110,99 zł