10 pomysłów na to, co robić z dziećmi w czasie wolnym
Wstęp
Dzieci z niecierpliwością wyczekują każdych wakacji. Nie muszą wcześnie rano wstawać, a słowo szkoła nie jest nawet szeptane. My, dorośli, również często cieszymy się z luźniejszego trybu. Tylko co zrobić z dziećmi, żeby nie spędzały większości wakacji przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych? Przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które zapewnią dzieciom rozrywkę, mnóstwo wrażeń, a może nawet trochę inny pogląd na świat. A co najważniejsze, zajmą je.
1. Wędrówka po punktach widokowych
Polska jest krajem punktów widokowych. Są to świetne punkty docelowe na mniejsze wyprawy, ale można też z nich ułożyć plan na całe wakacje. Dobrym pomysłem jest inicjatywa Wieże Widokowe Polski.
Na przykład nasz najstarszy punkt widokowy Wieża na Jańskiej Górze (najstarsze wzniesienie Wzgórz Łagiewnickich) jest najstarszą wieżą Bismarcka w Polsce, jej oficjalne otwarcie odbyło się 18 października 1869 roku. Wieża ma około 23 metrów wysokości i znajduje się ok. 40 km od Wrocławia. Kłodzko i ziemia kłodzka bogate są w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu mnóstwo szlaków turystycznych, a także wież i platform widokowych. Wśród nich, znajduje się także Pierwsza Najniższa Wieża w Polsce. Znajduje się ona we wsi Łężyce, w gminie Szczytna i ma zaledwie 20cm wysokości. Z drugiej strony wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdrój wznosząca się na wysokość 62 metrów stanowi największą tego typu atrakcję w kraju.
Wskazówka: Wybierając się na wycieczkę po punktach widokowych, nie zapomnij zabrać ze sobą lornetki aby móc podziwiać piękne panoramy.
|
Wspinaczkowe gry nie tylko dla dzieci - na boulderingu i z linąW kolejnym artykule z Poradnika przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak sprawić, by wspinaczka była dla dzieci jeszcze przyjemniejsza. |
2. Survival dla początkujących
Zabierz dzieci na przygodę! Zaplanuj pieszą wycieczkę z noclegiem na łonie natury pod gołym niebem lub w górskiej chacie. Niech dzieci spakują własne plecaki z tym, co uznają za niezbędne. Przypomnij im, że będą jeść z własnych zapasów i daj im na przykład zadanie przygotowania i spakowania przekąsek dla wszystkich. Niech sprawdzą prognozę pogody i na jej podstawie przygotują ubrania, obuwie i plan awaryjny. Możecie spróbować orientacji w terenie za pomocą kompasu i rozpalania ognia w bezpiecznym miejscu.
Wskazówka: Do spania pod gołym niebem przyda się śpiwór i karimata. Jeśli grozi poranna rosa, polecamy zabrać ze sobą również płachtę biwakową.

Opis: Latem dzieci mogą szaleć w wodzie w stroju kąpielowym. Gdy tylko zrobi się chłodniej, potrzebne są kalosze.
3. Budujcie tamy, stawiajcie igloo lub domki dla skrzatów
W zależności od wieku dzieci, pory roku i pogody, spróbujcie ożywić wasze ulubione zabawy z dzieciństwa. Czy też budowaliście tamę na strumyku? A co z waszymi dziećmi, czy kiedykolwiek tego próbowały? Zimą róbcie w śniegu aniołki, a jeśli jest wystarczająco dużo śniegu, zbudujcie z nimi igloo. Znacie domki dla skrzatów? Wystarczy wybrać się do lasu i pozwolić działać dziecięcej fantazji. Warunkiem jest użycie tylko tego, co znajdą na miejscu.
Wskazówka: Nauczcie swoje dzieci, jeśli pozwala na to wiek, posługiwania się nożem i krzesiwem podczas wakacji. Na wyprawach mogą strugać łódki i puszczać je na wodzie, a wieczorem mogą pomóc rozpalić ognisko.
|
Geocaching: W poszukiwaniu skarbu.Byliście kiedyś na poszukiwaniu keszy? Jeśli nie, a chcecie spróbować, ten artykuł jest właśnie dla Was. |
4. Zróbcie sobie piknik. Nawet zimą!
Latem to proste. Pakujecie torbę piknikową, jedzenie i koc i ruszacie gdziekolwiek na łono natury. Ale i zimą piknik ma swój urok. Co powiecie na to, żeby zabrać dzieci na sanki, a z resztą rodziców zrobić sobie mały piknik na szczycie wzgórza? Zaparzcie kawę w termosie lub weźcie małą kawiarkę turystyczną. Do drugiego wlejcie pachnącą herbatę posłodzoną miodem. Do plecaka dorzućcie pudełko z owocami, ciastka, suszone mięso i kilka batonów. A jeśli macie więcej czasu, zaproście przyjaciół, przygotujcie ognisko w ogrodzie, kupcie kiełbaski i zróbcie sobie zimowe pieczenie kiełbasek. Da się to zrobić nawet zimą i jest to po prostu super.
|
Jak dobrać rakiety śnieżne?Wolisz być w górach niż w domu, ale kiedy pokryje je biały puch, masz wrażenie, że Twój sezon się skończył? Jesteś w błędzie, ośnieżony teren nie należy tylko do skialpinistów. Rakiety śnieżne pozwolą Ci wrócić na szlak. |
5. Nocna gra terenowa
Dzieci uwielbiają gry terenowe. Super są letnie gry w ogrodzie i w lesie, albo zimowe w zaśnieżonym krajobrazie. Prawdziwym hitem jest jednak nocna gra terenowa. A wystarczy do niej naprawdę niewiele. Popularne są straszne gry pełne duchów i wampirów. Świetne są gry z zadaniami i szyframi, które można rozwiązywać z latarką. A jeśli nie macie fantazji na zadania, przygotujcie dla dzieci nocne poszukiwanie skarbów. Wyposażcie dzieci w czołówkę lub czapkę z latarką.

Popis: Izerski Park Ciemnego Nieba jest łatwo dostępny ze szlaków turystycznych.
6. Obserwujcie gwiazdy
Jedynym warunkiem jest ciemność i bezchmurne niebo. Jeśli jednak chcecie zobaczyć naprawdę dużo gwiazd, wybierzcie się z dziećmi gdzieś dalej od miejskiego smogu świetlnego. Czy wiecie, gdzie jest najciemniejsze miejsce w naszym kraju? Znajdziecie je w Górach Izerskich. Izerski Park Ciemnego Nieba powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii już w 2009 roku. W mieście zobaczycie w nocy około 50 gwiazd, tutaj, w Górach Izerskich, przy dobrej widoczności nawet 2000.
Wskazówka: Aplikacja Star Walk 2 (Android, iOS) pomoże Wam rozpoznać poszczególne gwiazdozbiory.
7. Zamki, pałace, skanseny i jaskinie
Mamy ogromne szczęście do bogatej historii i ciekawych miejsc, które można zwiedzać. Wyprawy poznawcze możecie dodatkowo urozmaicić odświeżeniem trochę zapomnianego zwyczaju. Co powiecie na wysłanie klasycznej pocztówki z każdego odwiedzonego miejsca? Na koniec wakacji możecie z nich zrobić podróżniczy dziennik.
Wskazówka: Każda wyprawa będzie ciekawsza dzięki poszukiwaniu skarbów. Znacie nowoczesną wersję tej zabawy? Geocaching?
8. Oryginalne wyzwania dla całej rodziny
Nawet jeśli nie macie czasu na wycieczki, możecie urozmaicić dzieciom czas wolny. Świetnie sprawdzają się rodzinne wyzwania. Co powiecie na wyzwanie, żeby przez cały tydzień nie używać negatywnych słów? Albo gasić światło tylko nosem? Schowajcie sztućce, dozwolone będą tylko pałeczki i łyżeczka do kawy. Zaangażujcie dzieci do wymyślania wyzwań, dzięki temu zostaną wciągnięte do gry od samego początku. Na koniec tygodnia nie zapomnijcie o ogłoszeniu zwycięzców i wręczeniu nagród.

Opis: Planujesz wizytę w biotopie? Nie zapomnij o kocu i szybkoschnącym ręczniku!
9. Tradycyjne letnie kąpiele w nietradycyjny sposób
Do letnich wakacji należą dni nad wodą. Spróbujcie jednak zamienić aquaparki na piękne biotopy z czystą wodą i piękną okolicą. Dużą zaletą biotopów jest czysta woda bez chemicznych środków. Z kąpieli mogą więc korzystać również osoby z wrażliwą skórą lub alergiami. Jako, że w Polsce nie jest to jeszcze popularną rozrywką, przedstawiamy najpiękniejsze miejsca u naszych południowych sąsiadów. Naszym tajnym miejscem jest biotop w parku zamkowym Oslavany. Połączenie ducha historycznego miejsca i naturalnego kąpieliska zapewnia niezwykłe wrażenia.
10. Jest śnieg? Pakujcie się i jedźcie w góry
Nawet jeśli tylko na jeden dzień. Jeśli jest śnieg, grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Polskie góry oferują wiele atrakcji. Możecie wybrać się na utrzymywane stoki narciarskie, spróbować skialpinizmu, wybrać się na narty biegowe lub sprawdzić, jak Wam pójdzie wędrówka na rakietach śnieżnych.
Wskazówka: Rakiety śnieżne to hit, z którym będziecie się świetnie bawić. Podpowiemy, jak wybrać te odpowiednie.
Dodatkowy tip: Nauczcie dzieci strzelać z procy
Kiedyś każdy mały chłopiec to potrafił. Dziś proce są nieco zapomniane. A przecież z procą można mieć mnóstwo zabawy. Możecie zrobić sobie na wyprawie małą strzelnicę i strzelać z procy do butelek ustawionych na pniu drzewa. Nad rzeką możecie ogłosić konkurs na to, komu uda się dostrzelić aż na drugi brzeg. A klasyką jest strącanie szyszek z drzewa. Tylko uwaga, zawsze dbajcie o bezpieczeństwo wszystkich wokół, a także zwierząt i ptaków. Życzymy dużo zabawy na wyprawach w naturę.
Przydatne linki
Autor: Lucie Krůčková
Źródła: archiwum autora, archiwum 4camping.cz