Jak (nie)zachowywać się podczas burzy?

Czasami nadchodzącą burzę zdradza niebo, a czasami pomoże elektronika i aplikacje z prognozą pogody.
Wstęp
Pogoda potrafi z nami nieźle pograć. Z drugiej strony, obecnie dysponujemy narzędziami, które potrafią nas z dużym wyprzedzeniem ostrzec, że nadchodzi zmiana pogody. Doradzimy, gdzie je znaleźć i jak z nich najlepiej korzystać. Czy wiesz, jak się właściwie zachować podczas burzy?
Gdzie znajdziesz najbardziej wiarygodne prognozy długoterminowe?
Zapomnij o krzykach w mediach, że na pewno nadejdzie sroga zima, upalne lato lub na przykład sucha jesień. Prognoza na tak długi okres jest prawie równoznaczna ze spekulacją. Niemniej jednak prognoza na kilka dni do przodu, czasami nawet tydzień lub dziesięć dni, może już całkiem nieźle działać. W domu, planując wycieczkę, możesz zajrzeć na strony internetowe z prognozą. W terenie przydaje się aplikacja w telefonie komórkowym.
Strony internetowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) |
Prognoza dla całego kraju i poszczególnych miast czy województw. Orientacyjny przegląd miesięczny i szczegółowa prognoza 2- 5- i 10-dniowa.Alerty prognozy kosmicznej i serwisy specjalistyczne. | https://meteo.imgw.pl/ |
Windy | Szczegółowa prognoza na 7 dni (w wersji płatnej 10 dni) dla całego świata. Świetnie opracowane mapy z różnymi filtrami, w tym detekcją błyskawic, radarem meteorologicznym. | www.windy.com |
Aplikacje na telefon
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej | Wiarygodne źródło aktualnej i prognozowanej pogody. Tylko w niej integracja wszystkich dostępnych modeli pogodowych, ostrzeżenia, podgląd map radarowych i wyładowań. Aplikacja pozwala również na ustawienie powiadomień z prognozą i ostrzeżeniami. Przejrzysta, nowoczesna, łatwa w nawigacji. | Android iOS |
Windy | Szczegółowa prognoza pogody z uwzględnieniem informacji dla pilotów, żeglarzy, paralotniarzy, kitesurferów, snowboardzistów, rowerzystów, wspinaczy górskich i turystów. | |
Yr.no | Norwegowie byli uważani za mistrzów w prognozowaniu pogody. Wynikało to jednak głównie z tego, że byli podłączeni do dobrych źródeł informacji meteorologicznych. Ich aplikacja jest świetna do dziś. W czytelny sposób, na kilku wykresach i mapach, pokazuje, jaka pogoda będzie w najbliższych dniach. Aplikacja jest w języku angielskim. | |
AccuWeather | Prognoza pogody dla całego świata, w tym radar i prognoza huraganów. |
Podpowiedź: Marka Apple ma ostatnio już w podstawowych aplikacjach Pogodę, która jest doskonale opracowana. Jej częścią jest radar, informacje o punkcie rosy i prognoza dla całego świata.
O bieżącym rozwoju pogody poinformuje radar
Dlaczego warto śledzić radar? Jak tylko masz do dyspozycji meteoradar, możesz sobie wyrobić jasne wyobrażenie, jaka pogoda się do ciebie zbliża, ale także jak intensywne będą opady, a nawet burza. Na wolnej przestrzeni może to oznaczać uratowanie suchego ubrania, a czasami nawet zdrowia. Pytanie brzmi, jak często śledzić radar. Podczas spokojnego słonecznego dnia, w regionie, w którym nie są zwykłe gwałtowne zmiany pogody, a prognoza nie wskazuje na zbliżające się opady, wystarczy spojrzeć na radar kilka razy dziennie.
Natomiast, gdy prognoza pogody przewiduje nadchodzący front opadów, tworzenie się burz, lub jeśli jesteś w górach, śledź radar regularnie. Im bliżej jest zmiana pogody, tym częściej na niego patrz.
Jak planować pobyt na łonie natury w zależności od pogody?
Im dłuższa wyprawa, tym bardziej należy wziąć pod uwagę prognozę pogody. Pozwoli Ci to spakować odpowiednie ubrania, buty, a także rzeczy do spania. Na pewno nie chcesz trząść się z zimna i być mokrym przez całą noc, a następnego dnia chodzić w przemoczonych rzeczach. Znajomość prognozy pogody jest niezbędna w górach, zimą, a także, gdy nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. Dobre przygotowanie może bowiem oznaczać różnicę między wspaniałym przeżyciem a walką o życie.
O czym nie zapomnieć, gdy prognoza zapowiada deszczową pogodę?
- Wodoodporna kurtka i spodnie
- Wysokiej jakości buty trekkingowe z membraną
- Płaszcz przeciwdeszczowy
- Dobrze zapakowane zapasowe skarpety (mogą się przydać również wodoodporne) i koszulka
- Płachta biwakowa
- Sprawdzić namiot
- Dobrze schować rozpałkę, w razie potrzeby dołożyć suche drewno na podpałkę
Jak rozpoznać zbliżającą się burzę?
Jeśli masz aplikację z radarem, możesz ją śledzić. Włącz filtr z detekcją błyskawic. Łatwo rozpoznasz, że zbliżająca się burza cię nie ominie i masz czas się na nią przygotować. Bez aplikacji jest to trochę trudniejsze, ale da się zrobić. Burzę zazwyczaj zapowiadają ciężkie chmury i grzmoty. Gdy tylko zobaczysz na niebie błyskawicę, możesz policzyć, ile sekund minie, zanim usłyszysz grzmot. Każde trzy sekundy oznaczają 1 kilometr odległości od ciebie.
Przykład – Jak rozpoznać, jak daleko jest burza?
Widzisz błyskawicę, a 30 sekund później słyszysz grzmot. Burza jest od ciebie około 10 kilometrów. Na razie burza jest w bezpiecznej odległości. Ale trzeba się natychmiast schronić lub przynajmniej przygotować się na burzę.

Jeśli będziesz dbać o skórzane buty turystyczne, posłużą Ci naprawdę długo.
Co robić, gdy jestem na zewnątrz i nagle zaczyna się burza?
Zachowaj spokój, to tylko burza. Jeśli będziesz postępować ostrożnie, nie będzie ona stanowić dla ciebie zagrożenia. Najbezpieczniej jest przeczekać burzę w kuckach z nogami i rękami blisko siebie. Nie przebywaj w pobliżu rzek, strumieni i na podmokłym terenie. Nigdy nie uciekaj podczas burzy i nie chowaj się pod samotnymi drzewami.
- Gdzie się schować podczas burzy? Jeśli znasz bezpieczne schronienie w okolicy, poszukaj go. Idealny jest duży budynek ze stalową lub żelbetową konstrukcją lub dom chroniony piorunochronem. Małe budynki bez piorunochronów (leśniczówka, szopa) mogą być niebezpieczne.
- Co robić podczas burzy w lesie? Wolnostojące drzewa są niebezpieczne, ale gęsty las lub zagajnik może zapewnić schronienie. Podobnie, wąska dolina jest dobrym schronieniem. Nie należy jednak przebywać na skraju lasu, pod niskim nawisem skalnym.
- Co robić podczas burzy w górach, na otwartym terenie, w pobliżu żelaznych konstrukcji, wysokich, samotnych drzew i zbiorników wodnych? Jeśli to możliwe, udaj się w bezpieczne miejsce jeszcze przed burzą. Minimalna bezpieczna odległość od słupów, drzew i zbiorników wodnych wynosi 30 metrów. Jak chronić się przed piorunem na otwartej przestrzeni? Kucnij i złącz ręce i nogi. Nigdy nie kładź się, zwiększyłbyś powierzchnię ciała, którą może trafić piorun.
- Jeśli masz przy sobie metalowe przedmioty, odłóż je jeszcze przed burzą i oddal się od nich o co najmniej 30 m. Po burzy możesz po nie wrócić. Rozmowy przez telefon podczas burzy również nie są bezpieczne.
- Co robić podczas burzy w samochodzie? Nie trzeba się obawiać. Zamknij okna i drzwi i spokojnie przeczekaj burzę. Metalowa rama pojazdu będzie działać jak piorunochron i powinna go odprowadzić z dala od wszystkich pasażerów i kierowcy. Tylko nie wolno jej dotykać. I nie parkuj samochodu pod drzewami.
Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem
Jest taka sama jak w przypadku porażenia prądem i oparzeniach. Często jednak dochodzi do zatrzymania oddechu i akcji serca. Dlatego natychmiast wezwij pomoc i zgodnie z instrukcjami ratowników rozpocznij resuscytację. Wspaniałym pomocnikiem w takiej sytuacji, ale i w innych kryzysowych momentach, jest aplikacja Ratunek (Android, iOS).
Przydatne linki
Autor: Lucie Krůčková
Źródła: archiwum autora