Jaki filtr wybrać do gogli narciarskich
Spis treści |
Szyby w goglach
Szyby to filtry światła. Dzielimy je na 5 klas w zależności od tego, ile światła w widmie widzialnym 380-780 nm (nanometrów) przepuszczają (lub pochłaniają). To samo dotyczy okularów przeciwsłonecznych.
|
Jak wygląda obowiązek używania kasku narciarskiego?Sezon zimowy w pełni – jakie są zasady dotyczące obowiązku noszenia kasku na stoku w Polsce i za granicą? |
Klasy szyb
Przyjrzyjmy się klasom, na które podzielone są soczewki gogli narciarskich, oraz ich krótkiej charakterystyce:
- S0 (przepuszczalność światła 80-100%) - przezroczyste lub lekko zabarwione, odpowiednie do jazdy na nartach wieczorem.
- S1 (przepuszczalność światła 43-80%) - jasne do średnich (żółte, jasnoniebieskie, szare, różowe do jasno dymionych), odpowiednie do "naszych" środkowoeuropejskich warunków z gorszą widocznością, częstym zachmurzeniem i wilgotnym powietrzem.
- S2 (przepuszczalność światła 18-43%) - średnie do ciemniejszych uniwersalne (dymione, brązowe), odpowiednie zimą w Alpach.
- S3 (przepuszczalność światła 8-18%) - ciemne, lustrzane, odpowiednie na wiosnę w Alpach i na lodowcach.
- S4 (przepuszczalność światła 3-8%) - specjalne okulary lodowcowe dla narciarzy wysokogórskich.
Kolor szyby i podana klasa nie mają związku z tzw. filtrem UV. Dotyczy on niewidzialnego promieniowania ultrafioletowego w zakresie do 380 nm (najbardziej szkodliwe UV-C 100-280 nm, "opalające" UV-B 280-315 nm oraz UV-A 315-380 nm). Odpowiednia norma wymaga 100% ochrony do co najmniej 380 nm.
|
Dlaczego warto kupić ochraniacz kręgosłupaOchraniacz kręgosłupa? To nie dla mnie, kolejny gadżet, który kosztuje kupę kasy, zbędny wydatek... Tę opinię słyszymy dość często, a ponieważ zdecydowanie się z nią nie zgadzamy, przygotowaliśmy w dziale Poradnik artykuł, w którym omówimy ochraniacze kręgosłupa. |
-
Rękawice
-
Skarpety
-
Kaski narciarskie
-
Gogle narciarskie
-
Kije narciarskie
-
Ochraniacze kręgosłupa
-
Raki
-
Rakiety śnieżne
Przydatne linki
Źródła: pixabay.com