Planowanie trasy to nieodłączny element każdej wyprawy rowerowej. Że to nic trudnego, w dzisiejszym artykule przekona Was Adam Borovský, rowerzysta i członek zespołu 4camping!
Wstęp
Znasz to uczucie, gdy chcesz wyruszyć na całodniową wycieczkę rowerową, ale nie wiesz, jak dobrze zaplanować trasę. Obawiasz się, że będziesz musiał zawracać i szukać przejezdnej drogi. Nie każdy teren nadaje się do jazdy na rowerze, więc jeśli chcesz dotrzeć do celu bez problemów, najlepiej zaplanować trasę z wyprzedzeniem. Adam Borovský, członek zespołu marketingowego 4camping i zapalony rowerzysta, który przejechał wiele regionów, dzieli się kilkoma wskazówkami dotyczącymi planowania tras rowerowych, które mogą Ci się przydać, niezależnie od tego, czy wybierasz się na popołudniową przejażdżkę, czy na dłuższą wyprawę rowerową.
Narzędzie do planowania
Idealnym narzędziem do planowania tras rowerowych jest turystyczna wersja Mapy.cz (mapy są dostępne w j. polskim). Mapy są darmowe i sprawdzą się podczas planowania tras nie tylko w Czechach, ale również w całej Europie. Są bardzo łatwe w obsłudze. Trasę utworzoną na komputerze można z łatwością przenieść do aplikacji mobilnej, a nawet wyeksportować do popularnej nawigacji Garmin.
|
Jak przygotować rower do sezonu
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego najwyższy czas odkurzyć rower i dokładnie go sprawdzić przed pierwszą przejażdżką. LIBERTA TOUR podpowie Wam, jak to zrobić.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Planowanie trasy rowerowej
Planując trasę rowerową, należy wziąć pod uwagę rodzaj roweru oraz teren, w jakim zamierzamy się poruszać. Mając to ustalone, wystarczy wybrać mapę turystyczną, włączyć opcję planowania trasy rowerowej lub pieszej i zaznaczyć na mapie punkt startowy i docelowy. Program zaproponuje kilka możliwych tras, a naszym zadaniem będzie ich weryfikacja i ewentualna modyfikacja poprzez dodanie punktów pośrednich.
W przypadku roweru szosowego, trasę należy planować wyłącznie po drogach. Czasami rozpoznanie dróg na mapie może być trudne, dlatego warto zapoznać się z legendą mapy. Posiadając rower typu gravel lub trekkingowy, możemy również uwzględnić na trasie ścieżki oznaczone cienką linią. Osobiście często wybieram trasy turystyczne. Ścieżki oznaczone linią przerywaną polecam jednak tylko doświadczonym rowerzystom posiadającym rowery z pełnym zawieszeniem, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba zawrócić.
Należy zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół. Nie wszystkie ścieżki oznaczone linią przerywaną są takie same. Ścieżek oznaczonych krótkimi przerywanymi liniami zdecydowanie należy unikać. Często są to skaliste szlaki piesze, na których nie da się płynnie przejechać nawet na rowerze enduro. Nawet jeśli zdecydujemy się na taką trasę, przeszkodą mogą okazać się kamienie, o które będą zahaczać pedały.
Trasy rowerowe - traile
W aplikacji Mapy.cz znajdziecie również coraz popularniejsze trasy rowerowe – traile. Oznaczenia są analogiczne do tych stosowanych na stokach narciarskich, czyli niebieskim kolorem oznaczone są trasy najłatwiejsze, a czarnym – bardzo trudne. Jeśli podczas planowania wycieczki natrafię na trail w pobliżu mojej trasy, chętnie go odwiedzę, aby urozmaicić sobie przejazd. Trasy oznaczone na niebiesko są odpowiednie nawet dla początkujących, nie wymagają korzystania z wyciągu i są bezpłatne. Na trasach obowiązuje zawsze ruch jednokierunkowy, dlatego zwracajcie uwagę na strzałki kierunkowe dla bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i innych rowerzystów.
Profil wysokościowy
Podczas planowania trasy warto zwrócić uwagę na profil wysokościowy. Mapy.cz doskonale sprawdzają się również w tym zakresie. Jednym kliknięciem możesz wyświetlić ten parametr. Jeśli wolisz płaską trasę, szukaj cieków wodnych i podążaj ich biegiem.
Pogoda na trasie
Mapy.cz oferują jeszcze jedną przydatną funkcję. Na życzenie wyświetlają pogodę na trasie, co jest szczególnie przydatne podczas podróży przez góry. Można sprawdzić nie tylko zmiany temperatury, ale także opady deszczu i wiatr na trasie, co jest pomocne przy pakowaniu zapasowej odzieży na wycieczkę.
Telefon czy Garmin
Testowałem kilka uchwytów na kierownicę do telefonu. Niestety, nawet droższe modele często rysowały telefon, a bateria nie wytrzymywała całego dnia. Na krótsze wycieczki uchwyty są jednak idealne. Z własnego doświadczenia polecam Swissten nr 2 – pewnie trzyma telefon nawet przy większych wstrząsach, nigdy nie porysował mi obudowy i jest odporny na warunki atmosferyczne. Przy tym oferuje dodatkowe miejsce np. na powerbank.
Niech planowanie wycieczek rowerowych będzie dla Was przyjemnością, a same wyprawy szczęśliwe!
Przydatne linki
Autor: Adam Borovský
Źródła: archiwum 4camping, pixabay.com