Plecak to super pomocnik. Podczas wycieczek ułatwi ci pracę, a w przypadku innych aktywności jakościowy plecak jest wręcz niezbędny. Jeśli poświęciłeś czas i starannie go wybierałeś, zapewne oczekujesz, że będzie ci doskonale służył jeszcze przez wiele lat. Wiemy, jak to osiągnąć.
Wstęp
Jeśli po powrocie z wycieczki bezceremonialnie rzucisz plecak w kąt, prawdopodobnie szybko go zniszczysz. Musisz o niego regularnie dbać. Nie jest to jednak skomplikowany proces. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i prać plecak co kilka miesięcy, poświęcając mu trochę czasu.
Jak wyczyścić plecak
Plecak przeżywa z wami wiele przygód. Ma za sobą niejeden wymagający trekking z solidnym obciążeniem i przedzieranie się przez gęsty las. Często kładziemy go na ziemi. Wpychamy do niego pachnące, a nawet aromatyczne przekąski. Zdarza się, że pod warstwą ubrań znajdziemy rozgniecionego banana i słodki napój rozlany w plecaku. Wypadki się zdarzają. W takich sytuacjach jest tylko jedno rozwiązanie. Pranie.
Istnieje jedna podstawowa zasada, której należy przestrzegać podczas dbania o plecak. W żadnym wypadku nie wkładajcie plecaka do pralki. Zapomnijcie o niej. Oczywistym jest, że suszarka również nie jest najlepszym rozwiązaniem dla waszego plecaka. Tę samą informację znajdziecie na metce od producenta. Uszanujcie to. Zamiast tego użyjcie wanny lub umywalki. Podczas prania ręcznego idealnie dotrzecie do wszystkich zakamarków plecaka, a pranie będzie delikatniejsze.
Właściwa procedura prania plecaka:
- Przed każdym praniem sprawdź kieszenie, przegródki i tajne skrytki. Wyjmij wszystko, łącznie z pokrowcem przeciwdeszczowym na plecak.
- Poluzuj paski.
- Zdejmij odpinane części. Dotyczy to pasków, klamer, zamków do plecaków, bukłaków i innych akcesoriów do plecaków. W niektórych typach plecaków można odpiąć pas biodrowy. Spróbuj to zrobić. Wyjmij usztywnienie pleców, jeśli to możliwe.
- Wytrzep plecak i wysyp z niego jak najwięcej kurzu, kamyków, okruchów jedzenia, zapomnianych opakowań, jednym słowem wszystkich śmieci. Możesz być zaskoczony, ile znajdziesz igliwia i zgubionych chusteczek.
- Nalej wodę o temperaturze do 30°C, dodaj delikatne mydło i zanurz plecak w wodzie na około 30 minut.
- Weź wilgotną gąbkę lub ściereczkę i delikatnie umyj plecak. Uważaj na ściereczki, niektóre mogą puszczać kolor, używaj sprawdzonych produktów, aby nie pozostawić na plecaku odbarwień. Gąbką czyść zawsze jej miękką stroną. Nie zapomnij o żadnej kieszeni ani zakładce. W razie potrzeby użyj zwykłego mydła.
- Będziesz zaskoczony, ale do czyszczenia plecaka możesz użyć również szczoteczki do zębów. Wyczyść nią zamki błyskawiczne i klamry. Jeśli nie zadbasz o zamki, mogą się zacinać od resztek piasku i kurzu. Jeśli chcesz wznieść konserwację na najwyższy poziom, użyj środków smarujących do zamków błyskawicznych. Dobrze sprawdza się wosk parafinowy.
Wskazówka: Do prania nie używaj zwykłych detergentów. Proszki do prania uszkodzą wodoodporną powłokę plecaka. Samo pranie w pralce grozi zniekształceniem się plecaka i jego całkowitą deformacją.
Opis: Przy odpowiedniej pielęgnacji plecak posłuży Ci przez lata.
Jeśli jesteś zadowolony z efektu, usuń mydło z plecaka. Opłucz go pod zimną, czystą wodą. Nawet kilka razy z rzędu.
Nie wyżymaj go, tylko wyciśnij wodę. Na koniec pozostaw plecak do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu. Unikaj suszarki, a także bezpośredniego nasłonecznienia. Podczas suszenia otwórz wszystkie zamki. Samo suszenie po takiej kąpieli może zająć nawet kilka dni. Miej to na uwadze.
Pralka a plecak
Pranie plecaków turystycznych i sportowych w pralce nie jest zalecane. Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie w pralce, wybierz najdelikatniejszy cykl w temperaturze 30°C z maksymalnie 400 obrotami. Przed praniem opróżnij plecak, wyjmij wszystkie skarby i odczep odpinane części.
Jeśli chcesz wyprać plecak w pralce, użyj worka do prania. Zapobiegnie to zaplątaniu się klamer o krawędzie bębna pralki. Przed praniem uruchom pralkę na pusto, aby pozbyć się resztek detergentu, który pozostaje po każdym praniu. Do prania użyj specjalnego detergentu do plecaków lub odzieży outdoorowej.
Uporczywe plamy
W idealnym świecie masz utrzymanie plecaka na kilka kolejnych wycieczek, a nawet miesięcy gotowe. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w plecaku zostało coś naprawdę śmierdzącego lub tłustego. Jeśli nie pomogło nawet podstawowe pranie i nadal pozostają plamy lub nieprzyjemny zapach, są na to kolejne kroki. Często działają domowe sposoby, czyli soda oczyszczona. Przed użyciem którejkolwiek z tych metod, najpierw przetestuj ją na ukrytym miejscu plecaka.
Miejsce, które będziesz czyścić, podłóż, aby plama lub plamy nie rozprzestrzeniły się dalej na czyste miejsca. Miejsce najpierw namocz, sodą miejsce posyp, wetrzyj i pozostaw na chwilę. Działa również biały ocet. Dodatkowo sprzedawane są specjalne środki czyszczące do tekstyliów.
Jeszcze bardziej radykalne rozwiązanie obejmuje kombinację sody oczyszczonej i soku z cytryny. W jej przypadku odbarwienia materiału są bardzo prawdopodobne, dlatego tę kombinację stosuj wyłącznie na miejsca, które nie będą widoczne.
Opis: Nie wahaj się skorzystać z domowych sposobów czyszczenia. Najpierw przetestuj ich działanie na mniej widocznej części plecaka.
Bieżąca konserwacja
Konserwacja po wycieczce nie jest i nie powinna być skomplikowana. Chodzi o kilka kroków, które prawdopodobnie już wykonujesz. Ta konserwacja jest praktycznie taka sama dla ubrań outdoorowych, kurtek i obuwia.
Opis: Podczas deszczu i mżawek użyj pokrowca przeciwdeszczowego na plecak. Po powrocie do domu pozostaw plecak do wyschnięcia.
Po spacerze w wilgotnych warunkach, mgle lub lekkim deszczu pozwól plecakowi najpierw wyschnąć. Nie chowaj go od razu do szafy po powrocie. Niektóre części mogą spleśnieć. Możesz nie zauważyć pleśni gołym okiem, ale może ona powodować drobne uszkodzenia włókien, które ujawnią się dopiero po pewnym czasie. Pleśni zawsze trudno się pozbyć. Ponadto pozostawia plamy na tkaninach.
Wskazówka: Nie bój się używać impregnatu do plecaka. Gorąco to polecamy. Najpierw dokładnie wyczyść i umyj plecak, a następnie zaimpregnuj go, gdy jest jeszcze lekko wilgotny. Zabezpieczysz go przed wilgocią i brudem.
Przestrzegaj limitu wagowego. Przeciążanie plecaka jest nie tylko niewygodne dla pleców i noszenia. Skraca żywotność pasków, które mogą pęknąć w nieodpowiednim momencie. Cierpią na tym zamki błyskawiczne, które mogą się poluzować. Pakuj do niego tylko tyle, ile Ty i plecak jesteście w stanie unieść. Zapomnij o upychaniu plecaka w stylu „to się jeszcze zmieści”. Oczywiście, na wycieczki i wędrówki musisz być dobrze wyposażony. Dlatego lepiej zajrzyj do naszego poradnika, jak prawidłowo spakować plecak.
Opis: Nie przeciążaj plecaków i przestrzegaj limitu wagowego określonego przez producenta.
Unikaj również ostrych przedmiotów. Zdecydowanie nie powinno się ich nosić w plecaku. W ten sposób mogą w nim powstać dziury. Do skialpinizmu, wspinaczki i innych sportów z ostrymi narzędziami istnieją specjalne plecaki, do których narzędzia te są mocowane z boku. Sprawdź naszą ofertę, znajdziesz tam również te specjalne plecaki.
Jeśli nie masz pewności, jak powinien wyglądać odpowiedni plecak, przeczytaj nasz artykuł. Chętnie pomożemy Ci w wyborze plecaka. Z naszymi produktami i odpowiednią pielęgnacją będziesz mieć partnera na wiele lat.
Przydatne linki
Autor: Alena Bouchalová
Źródła: archiwum 4camping, pixabay.com