Dni stają się coraz krótsze, a poranne i wieczorne biegi coraz częściej będą odbywać się w ciemności. Aby w ogóle myśleć o bieganiu o zmierzchu, a nawet po zmroku, trzeba zaopatrzyć się w czołówkę.
W natłoku dostępnych produktów laikowi trudno się zorientować, a różnorodne parametry latarek czołowych mogą doprowadzić do całkowitej dezorientacji przy wyborze. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dotyczący wyboru latarki czołowej dla biegaczy, dzięki któremu jej zakup powinien stać się dziecinnie prosty.
Niezależnie od tego, czy biegasz w mieście, parku czy w terenie, bez światła podczas wieczornego biegu się nie obejdzie. Wystarczająco mocne źródło światła zapewni Ci dobrą orientację w przestrzeni, w której się poruszasz, a także możliwość szybkiej reakcji na ewentualne przeszkody, zmiany kierunku i terenu.
Strumień świetlny
Najczęściej światło w przypadku latarek czołowych charakteryzuje się parametrem STRUMIEŃ ŚWIETLNY w jednostce jeden lumen (lm). Strumień świetlny, nazywany również mocą świetlną, mówi nam bezpośrednio, jak mocno źródło będzie świecić. Aby lepiej zobrazować, w jakich wartościach się poruszamy, podajmy przykład strumienia świetlnego w przypadku zwykłych żarówek wolframowych. Żarówka 40 W ma moc świetlną 400 lm, żarówka 60 W ma już moc 700 lm. Odpowiednia latarka czołowa do biegania powinna mieć moc co najmniej 100 lm.
Na rzeczywisty wynik, czyli jakość oświetlenia, wpływa również możliwość regulacji strumienia świetlnego. Odbywa się ona automatycznie wewnątrz urządzenia za pomocą mikroprocesora, a jej wynikiem jest stały strumień świetlny przez cały okres użytkowania baterii. Szczególnie tańszym, niemarkowym latarkom czołowym z supermarketów brakuje takiej funkcji i nawet jeśli producent podaje taką samą moc jak w przypadku renomowanych marek, to już po kilku minutach użytkowania, wraz ze spadkiem pojemności baterii, będzie widoczny stopniowo malejący strumień świetlny, a co za tym idzie, malejąca widoczność.
Regulacja szerokości stożka światła
Szerokość stożka światła bezpośrednio określa, jak dużą przestrzeń wokół siebie jesteś w stanie oświetlić. Czyli, jak bardzo światło z czołówki rozprasza się na otoczenie. Im węższy będzie stożek światła, tym dalej będziesz w stanie oświetlić teren, ale światło będzie dużo ostrzejsze i szczególnie w przypadku mocniejszych czołówek może być wręcz nieprzyjemne.
Z kolei szeroki stożek zapewni Ci lepszy podgląd nie tylko na teren przed Tobą, ale także na przestrzeń wokół. Czasami jednak tak rozproszone światło jest niewystarczające do szybkiej reakcji na zmianę terenu podczas biegu.
Czerwone światło
Niektóre urządzenia są wyposażone, oprócz standardowych diod LED, również w czerwone światło. Jego zaletą jest to, że nie oślepia i nie powoduje ostrych odblasków od błyszczących i gładkich powierzchni (lód, śnieg, szkło, woda). Docenisz je, jeśli biegasz z większą grupą osób i nie chcesz ich oślepiać, gdy na nich zaświecisz.
Czerwone światło w czołówce może się również przydać we mgle. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją widoczność we mgle, zmień sposób mocowania czołówki. Zdejmij ją z głowy i przypnij do pasa lub paska piersiowego. Światło nie będzie wtedy tak bardzo odbijać się od drobnych kropelek przed Twoimi oczami, a Ty zobaczysz znacznie lepiej i dalej.
Zasilanie i czas pracy baterii
To absolutnie kluczowy parametr. Bez energii czołówka nie będzie świecić. Niestety, dane podawane przez producentów bardzo się różnią. W przypadku tanich produktów "no name" często podają wartości, które mówią, jak długo trwa, zanim czołówka całkowicie zgaśnie, ale w ogóle nie uwzględniają faktu, że znacznie wcześniej widoczność jest tak niska z powodu zmniejszonej mocy czołówki (rozładowana bateria), że urządzenie jest praktycznie bezużyteczne. Renomowani producenci czołówek (np. Petzl, Led Lenser, Beal) zazwyczaj podają wartości odzwierciedlające rzeczywisty czas użytkowania czołówki, czyli czas, przez który jej światło będzie na tyle silne, że zapewni Ci wystarczający podgląd terenu wokół Ciebie.
Rodzaj wybranego zasilania zależy przede wszystkim od stopnia i sposobu użytkowania.
Do normalnego użytkowania doskonale sprawdzą się czołówki z bateriami AA lub AAA. Ten typ zasilania jest najbardziej rozpowszechniony i dlatego baterie są łatwo dostępne.
Najlepszy stosunek ceny do wydajności, a raczej masy do pojemności, to najlepszy wybór czołówki zasilanej akumulatorami litowo-jonowymi 18650. Akumulatory te prawie nie ulegają "samorozładowaniu", mają długą żywotność, ale są trudniej dostępne, trzeba mieć specjalną ładowarkę i są mniej odporne na działanie mrozu.
Komfort
Niektórzy są bardziej wymagający, jeśli chodzi o wygodę, inni mniej, ale jeśli po używaniu czołówki boli Cię głowa, to coś jest nie tak.
Dla biegaczy bardzo ważne jest, aby czołówka idealnie trzymała się na swoim miejscu, nie podskakiwała ani nie zsuwała się na czoło podczas biegu itp. Im lżejsza i mniejsza czołówka, tym lepiej. Jeśli chcesz wydajną, a jednocześnie kompaktową czołówkę z dobrym rozłożeniem masy i środkiem ciężkości, zalecamy wybór urządzenia z akumulatorem umieszczonym z tyłu głowy. Wadą może być jednak dla niektórych nieco większa waga niż w przypadku czołówki z zasilaniem w korpusie.
Osobiście preferujemy pasek zamiast gumki lub sznurka, ponieważ szczególnie podczas dłuższego biegania taka czołówka ma tendencję do wrzynania się. Jest to jednak okupione nieco większą wagą.
Przydatne linki
Autor: team 4camping.cz
Źródła: unsplash.com