Jak wybrać idealne buty do chodzenia
Spis treści |
Wstęp
Dlaczego warto inwestować w obuwie do chodzenia? Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak Twoja stopa ląduje podczas biegu. Teraz ponownie, ale tym razem wyobraź sobie, jak Twoja stopa ląduje podczas chodzenia. Czujesz różnicę? Jeśli nie, znajdź spokojne miejsce i spróbuj. Wystarczy przejść się po domu.

Zdj.: Kochasz długie wyprawy na łono natury z dala od ludzi? Potrzebujesz dobrych butów, wysokiej jakości odzieży i wygodnego plecaka turystycznego.
Krok podczas chodzenia i biegania
Podczas klasycznego kroku, niezależnie od tego, czy jest powolny, czy bardzo szybki, jako pierwsza z ziemią styka się Twoja pięta. Z drugiej strony, jeśli biegniesz, stopa dotyka ziemi gdzieś w przedniej połowie. Dlatego ważne jest, zwłaszcza na długich trasach, wybrać odpowiednie obuwie, które zapewni odpowiednie wsparcie i stabilność. Buty powinny mieć amortyzację w części piętowej, stabilizację skrętną w środkowej części i być elastyczne w okolicy palców.
7 złotych zasad dobrych butów do chodzenia
Nikt z nas nie chce odcisków, otarć i niepotrzebnego bólu stóp z powodu nieodpowiedniego obuwia. Ponadto nie zapominajmy, że w naszym ciele wszystko jest ze sobą połączone, więc źle dobrane buty mogą oznaczać nadmierne obciążenie układu ruchu, a co za tym idzie, ryzyko dużego bólu pleców i stawów.
1. Komfort przede wszystkim.
Obuwie do chodzenia zawsze powinniśmy wybierać tak, aby było nam wygodne już podczas przymierzania. Nie licz na to, że buty się rozejdą. Buty powinny dobrze leżeć na pięcie, zapewniać wystarczająco dużo miejsca na palce, a w środkowej części stopy powinny ściśle przylegać.
WSKAZÓWKA: Do butów turystycznych idealne są skarpety outdoorowe. Wspierają prawidłową cyrkulację powietrza, dobre odprowadzanie wilgoci i zapewniają maksymalny komfort.
2. Elastyczność daje większą swobodę.
Część palcowa buta powinna być elastyczna i umożliwiać płynny ruch w terenie i na równej powierzchni.
3. Bez dobrej stabilności się nie obejdzie.
Po założeniu butów powinieneś czuć stabilne oparcie na całej długości i szerokości stopy. To uczucie powinno się utrzymywać również podczas pierwszych kroków. Część piętowa powinna być sztywniejsza z wystarczającą amortyzacją.
4. Zastanów się, w jakim terenie najczęściej się poruszasz.
Może Cię to zaskoczyć, ale chodzenie na łonie natury jest dla stóp i układu podporowego ciała znacznie mniej obciążające niż długi marsz po asfaltowej drodze lub betonowych chodnikach. Skoncentruj się na powierzchni, po której planujesz trasę.

Opis: Wygląda na przyjemny spacer w zieleni. Stawy jednak będą przez cały czas kompensować wstrząsy twardej powierzchni, po której stąpasz.
5. Szanuj wyjątkowość swoich stóp.
Masz haluksy, koślawe kostki, wysokie podbicie, szerokie stopy lub problemy skórne? Wszystko jest ważne i o niczym nie możesz zapomnieć.
WSKAZÓWKA: Komfort zwiększonej amortyzacji, stopy bez pęcherzy i wsparcie dla różnej wysokości łuku zapewnią sportowe wkładki do butów.
6. Pogoda jest zmienna, ale w dobrych butach to nie ma znaczenia.
Planujesz długie wyprawy w upalne dni latem lub nawet przenosisz się gdzieś na południe? Z pewnością sięgniesz po lekkie, przewiewne obuwie. Całkowicie inny materiał z funkcjonalną membraną przyda się natomiast w wilgotną i chłodną pogodę. Podczas deszczu wiele powierzchni może być bardzo śliskich, dlatego warto zwrócić uwagę na podeszwę.
WSKAZÓWKA: Odporność obuwia na wahania pogody przedłuży dobra pielęgnacja. Zalecamy regularne czyszczenie butów specjalnymi środkami, dokładne suszenie i regularne stosowanie dobrej impregnacji.
7. Właściwy rozmiar obuwia może być kluczowy.
Na pewno potrafisz wybrać buty odpowiedniego rozmiaru, ale pamiętaj, że podczas długiego chodzenia stopy zaczną puchnąć, a buty, które rano wydawały się wygodne, mogą zmienić się w narzędzie tortur. Dlatego zalecamy kupować buty raczej o pół rozmiaru do rozmiaru większe, zwracać uwagę na wystarczającą ilość miejsca na palce i podbicie oraz przymierzać je raczej po południu na grubszą skarpetę.
WSKAZÓWKA: Zalecamy zakup co najmniej dwóch par butów turystycznych. Według skandynawskiego badania, zmienianie butów zmniejsza ryzyko kontuzji spowodowanych chodzeniem o ponad jedną trzecią.
Czy wiesz, że...?
|
Inne buty na asfalt, a inne w góry?
Na twardym podłożu stopa potrzebuje znacznie więcej amortyzacji niż podczas chodzenia po ścieżkach wśród pól. Jeśli planujesz długą wyprawę w trudniejszym terenie, warto rozważyć zakup butów z wyższą cholewką, czyli tak zwanych butów za kostkę. Wyższe buty chronią kostki przed skręceniem lub dostaniem się zanieczyszczeń.
Na wyprawy w góry z ciężkim plecakiem, na kilka dni, polecamy solidne buty trekkingowe. Zapewniają one stopom zwiększone wsparcie i ochronę nawet w bardzo wymagającym terenie. Często są wyposażone w wysoki otok, który zapobiega okopywaniu butów podczas przechodzenia przez rumowiska skalne.
WSKAZÓWKA: Jesteś miłośnikiem turystyki zimowej lub lubisz pokonywać trudniejszy teren pokryty lodem i błotem? W takim razie przydadzą Ci się raki, które założysz na swoje zwykłe buty.
Zdrowe chodzenie boso
Nie jesteś pewien, czy buty barefoot nadają się również na długie wyprawy w teren? Tak, nadają się. Jest jednak jedno duże ALE. Z chodzeniem boso zaczynaj powoli, a jeśli Twoje stopy nie mają jeszcze doświadczenia z butami barefoot, nie warto wybierać ich na długą wyprawę w góry. Lepiej przyzwyczajać się stopniowo i zacząć od krótszych tras w okolicy.

Opis: Chociaż chodzenie boso w blasku zachodzącego słońca wygląda romantycznie, zalecamy zapewnić stopom ochronę w postaci dobrych butów barefoot.
Z drugiej strony, dla doświadczonych, buty barefoot mają wiele zalet. Stopa otrzymuje wiele bodźców w zróżnicowanym terenie i jest zmuszona do większej pracy niż w klasycznych butach. Z czasem przełoży się to na lepszą pracę i stabilność całych kończyn dolnych.
Buty do Nordic Walking
Nordic Walking w naszym kraju wciąż zyskuje na popularności. Jakie buty wybrać do chodzenia z kijkami? Dobrym wyborem są lekkie buty sportowe z wystarczająco elastyczną podeszwą. Na chłodniejszą pogodę i trudniejszy teren możemy wybrać niskie buty trekkingowe. A jeśli kochasz chodzenie boso, nie bój się sięgnąć po ulubione outdoorowe buty barefoot.

Opis: Będzie to nordic walking, czy raczej skorzystasz z kijków trekkingowych?
Buty do chodzenia w różną pogodę i w różnym terenie
Wybór odpowiedniego obuwia jest ogromny. Dlatego przygotowaliśmy przegląd podstawowego podziału butów według terenu, pogody, pory roku i osobistych preferencji.
Skinners |
Lekkie buty-skarpetki, które łatwo spakujesz do kieszeni, ale stopom zapewnią naprawdę tylko podstawową ochronę. Polecane wyłącznie doświadczonym miłośnikom chodzenia boso. Pozostałym jedynie na krótsze spacery w łatwym terenie. |
Barefoot |
W obuwiu barefoot możesz wybrać się zarówno do miasta, jak i w teren. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z chodzeniem boso, jest ono odpowiednie tylko na krótkie wyprawy w mniej wymagający teren. |
Sandały |
Sportowe sandały mogą być wyposażone w przyczepną podeszwę oraz amortyzowaną podeszwę środkową, dzięki czemu zapewnią wsparcie, ale także dobrą absorpcję wstrząsów. W letnich miesiącach możesz śmiało wybrać je nawet na długie spacery. W trudniejszym terenie, gdzie istnieje ryzyko zranienia palców, zalecamy wybór sandałów z zakrytymi palcami. |
Lekkie obuwie do chodzenia |
Szczególnie w letnich miesiącach docenisz na lżejszych trasach buty z oddychających materiałów. Z drugiej strony warto, aby miały membranę, która utrzyma Twoje stopy suche nawet podczas ulewnego deszczu. |
Obuwie do turystyki miejskiej |
Chcesz wybrać się na zwiedzanie zabytków i architektonicznych perełek? Podczas całodniowej wycieczki po miejskich atrakcjach docenisz przede wszystkim wygodę i przyjemny design, który dobrze wpasuje się w miejskie otoczenie. |
Buty do chodzenia po utwardzonych drogach |
Asfalt i beton to podczas długiego marszu dosłownie wyzwanie dla naszych stawów. Odbicie daje się we znaki kolanom przy każdym kroku. Jeśli planujesz długie wędrówki po drogach, wybieraj obuwie z solidną amortyzacją. |
Obuwie trekkingowe na długie wyprawy |
Buty na kilkudniowe wędrówki w terenie lub przejścia górskie muszą zapewnić wystarczające wsparcie, amortyzować wstrząsy i chronić stopę przed urazami oraz niekorzystną pogodą. Niższe obuwie trekkingowe jest świetne do szybszego, dynamicznego marszu w terenie bez większych przeszkód. Obuwie trekkingowe z wysoką cholewką wybierz na trekking w trudnym terenie, gdzie potrzebujesz większej stabilności. |
Solidne buty górskie i specjalne buty na via ferraty |
Do wysokogórskiej turystyki z ciężkim plecakiem na plecach odpowiednie są skórzane buty górskie. Zapewniają wystarczające wsparcie całemu ciału oraz stabilność na bardzo wymagających, nieutwardzonych szlakach. Specjalne buty na via ferraty mają wysoką sztywność skrętną i podeszwę dostosowaną do skalistego podłoża. |
Zimowe buty do chodzenia |
Nawet zima nas nie zatrzyma. Tylko trzeba dostosować ubiór i obuwie do chodzenia w zimie. Buty muszą zapewnić nam bezpieczeństwo nawet na oblodzonych drogach i dać wystarczająco dużo ciepła. Zalecamy łączenie ich z wysokiej jakości skarpetami z wełny merynosów. |
Kiedy należy wymienić buty na nowe?
Według Atlantic Spine Clinic należy wymieniać buty do chodzenia po trzech do pięciu miesiącach, jeśli chodzi się co najmniej 45 minut dziennie trzy do czterech razy w tygodniu. Po tym czasie tracą one bowiem zdolność do zapewnienia odpowiedniego wsparcia i amortyzacji wstrząsów podczas chodzenia.
Czy wiesz, że...?
|
Niezależnie od tego, jakie buty wybierzesz, życzymy Ci wielu przebytych kilometrów i wspaniałych wrażeń. I pamiętaj, dobrze dobrane buty chronią Twoje stopy przed pęcherzami, otarciami ścięgna Achillesa i bolącymi kostkami.
Przydatne linki
Autor: Lucie Krůčková
Źródła: pixabay.com, unsplash.com, archiwum 4camping, ncbi.nlm.nih.gov, atlanticspineclinic.com