Wstęp
Górę ubrań kupujemy częściej i chętnie eksperymentujemy z różnymi warstwami. Spodnie natomiast wybieramy jedne i oczekujemy od nich długotrwałej jakości. Nie ma tu miejsca na pomyłki. Spodnie muszą idealnie leżeć od razu. W naszym artykule skupimy się na najczęstszym problemie przy ich zakupie - właściwym rozmiarze.
Podpowiemy, jak kupić idealnie dopasowane spodnie online. Nasz pomocnik nazywa się SizeID. Dzięki niemu zakupy ubrań przez internet przestaną być loterią.
Kreatywność w oznaczaniu rozmiarów
Standardowa procedura wygląda mniej więcej tak, że do przymierzalni lub z e-sklepu zamawiasz rozmiar, który zawsze nosisz. Zwykle kupujesz L, więc w nowym sklepie internetowym wybierasz rozmiar L. Jedne spodnie nie dopinasz w pasie, w drugie zmieściłoby się Twoje pięcioletnie dziecko, a trzecie wrzynają się w ciało. Zastanawiasz się, jak to możliwe i szukasz numeracji spodni na metce. Każdy producent bowiem pod tym samym oznaczeniem kryje nieco inne dane.
Oprócz oznaczeń S, M, L spotkasz również wiele innych. Podczas gdy jedni wybierają M, inni piszą 42, a jeszcze inni 175 lub 104. A przecież może chodzić o oznaczenie tego samego ubrania, które rozmiarowo pasuje na tę samą osobę. Niektóre firmy podają wymiary w centymetrach, inne w calach. Jedni stosują europejską numerację, inni francuską, brytyjską. Do tego dochodzą określenia typu przedłużona długość, slim fit. Lepiej zobaczmy, jak bezproblemowo poradzić sobie z takim zakupem.
Tabela rozmiarów spodni - must have
W sklepie stacjonarnym potrzebujesz pomocnika, który po kilku nieudanych przymiarkach przyniesie Ci ubrania w odpowiednim rozmiarze. W sklepie internetowym Twoim najlepszym przyjacielem jest tabela rozmiarów spodni. W naszym artykule pokażemy Ci, jak z niej korzystać. Dzięki niej wybierzesz odpowiedni rozmiar spodni bez przymierzania, już za pierwszym razem. Online, przez internet.
Opis: Podwijanie nogawek spodni, które są w złym rozmiarze, nie jest rozwiązaniem. Spodnie powinny leżeć idealnie.
Na producenta nie mamy wpływu. Będą nadal stosować swoje oznaczenia, metodykę i kroje. To praktycznie ich tajemnica handlowa. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo tabelę rozmiarów spodni dla każdego producenta. Zazwyczaj istnieją różne tabele rozmiarów dla spodni dziecięcych, damskich i męskich. Proszę upewnić się, że patrzysz na właściwą tabelę.
SizeID – pomocnik online
Podczas zakupów w internecie skorzystaj z funkcji SizeID. To narzędzie, które po sprawdzeniu tabeli rozmiarów i danych podanych przez Ciebie, poleci odpowiednią markę i właściwy rozmiar odzieży.
Algorytm sam przeliczy wszystkie informacje. Znajdziesz go również w naszym sklepie internetowym. Podane dane możesz zapisać na potrzeby kolejnych zakupów. W przyszłości będziesz mieć od razu informację o już zamówionych modelach i o tym, czy pasowały, czy też je zwracałeś. Znacznie uprościsz sobie wybór odzieży outdoorowej.
Miarka w dłoń – jak określić rozmiar spodni
Pierwszym zadaniem jest pomiar. Weź miarkę krawiecką, ołówek i kartkę papieru. Stań prosto i zabierz się do pracy. Zanotuj uzyskane wymiary w centymetrach. Nie zapomnij o:
- obwodzie talii,
- obwodzie bioder,
- obwodzie uda,
- wewnętrznej długości nogawki od kroku,
- całkowitej długości od pasa,
- obwodzie wokół kostek.
Możesz powtórzyć ten proces ze spodniami, które już masz w domu i które idealnie na Ciebie pasują.
Opis: Bez miarki krawieckiej nie da się ustalić prawidłowego rozmiaru spodni. Miarka krawiecka to pewnik. Wystarczy też sznurek i linijka lub miarka zwijana.
Jak zmierzyć rozmiar spodni? Z podanych danych najważniejsze dla wstępnego rozróżnienia są obwód pasa i długość nogawki. Porównaj zmierzone wymiary z tabelą rozmiarów. Na podstawie kombinacji wszystkich tych danych producenci przypisują produktowi oznaczenie S, M, L, XL, które znajdziesz jako główny identyfikator podczas zakupów w sklepach internetowych. Przyjrzyjmy się jeszcze niektórym szczegółom pomiaru.
W przypadku jeansów spotkasz się z oznaczeniem w calach. Oznaczenie to przejęli również niektórzy producenci spodni terenowych. Jeśli na metce widnieje 36/34, możesz być pewien, że tak właśnie jest. Pierwsza oznacza obwód pasa 36 cali, a druga wymiar za ukośnikiem oznacza długość nogawki od kroku, czyli 34 cale. Aby przeliczyć na centymetry, pomnóż przez 2,54.
Pas - pułapka dla klientów
Obwód pasa mierzysz na spodniach tuż nad paskiem. Jeśli nie masz żadnych dobrze dopasowanych spodni, zmierz obwód między pępkiem a biodrami. W przypadku kobiet czasami zaleca się mierzenie najwęższego miejsca brzucha. Jeśli jednak normalnie nie nosisz spodni w najwęższym miejscu talii, jest to nieistotna informacja. Przyda się tylko przy zakupie spodni z wysokim stanem. W przypadku spodni z niskim stanem zmierz obwód pasa po prostu tam, gdzie najczęściej nosisz spodnie.
A teraz obiecany haczyk. W rozmiarach spodni pogubimy się, gdy producent w swoich tabelach podaje również wartość „stan”. Stan mierzy się około 5 centymetrów poniżej pępka. Na stan natkniesz się w tabelach rozmiarów np. producenta odzieży sportowej Craft. Właśnie tym wymiarem rozumiane jest wygodne zapinanie spodni w pasie. Tak więc praktycznie chodzi o wcześniej wspomniany obwód pasa.
Podsumowując:
- Jeśli producent podaje oba wymiary, to przez talię naprawdę rozumie najwęższe miejsce brzucha. Stan oznacza obwód miejsca, w którym wygodnie zapinamy spodnie.
- Jeśli producent podaje tylko wymiar obwodu pasa, to chodzi o miejsce, w którym zwykle zapinasz spodnie.
Wzrost i długość nogawek
Zmierz wewnętrzną długość nogawki od kroku wzdłuż wewnętrznej strony uda do pięty. W kroku zostaw sobie trochę luzu, aby spodnie były wygodne. Zastanów się, jak długie spodnie nosisz. Standardowo mierzy się długość do pięty. Wtedy spodnie będą wygodnie leżeć i sięgać do pełnego buta.
Opis: Na pierwszy rzut oka wybór odpowiednich spodni jest skomplikowany. Z tabelą rozmiarów i miarką dasz radę.
Jeśli szukasz odpowiedniego rozmiaru spodni, które można założyć na buty trekkingowe, zwróć uwagę na szerokość nogawki w dolnej części. Czasami można spotkać się z zaleceniem, aby zmierzyć długość nogawki do kostek. Jest to trend modowy dotyczący krótszych spodni miejskich. Nie należy go stosować przy wyborze odzieży outdoorowej.
Są producenci, którzy nie podają długości nogawek, a jedynie rozróżniają je na regular, short i long, czyli długość standardową, skróconą i przedłużoną. Takie rozróżnienie można znaleźć np. u popularnej marki Columbia.
- Standardowa długość dla mężczyzn to wzrost 182 centymetry.
- Przedłużona długość jest przeznaczona dla wzrostu 194 centymetry i wyższego.
- Skrócona długość jest odpowiednia dla wzrostu 170 centymetrów.
Dla kobiet granice są następujące:
- Standardowy wzrost kobiety to 170 centymetrów.
- Przedłużona długość pasuje kobietom o wzroście 176 centymetrów.
- Skrócona długość jest przeznaczona dla wzrostu 158 centymetrów.
Można również znaleźć spodnie z nieukończoną długością nogawek. Jeśli zwykle pasuje Ci krój spodni, ale masz problem z długością, są one idealne dla Ciebie. Nogawki są wykonane wystarczająco długie, a klient po zakupie może je skrócić na miarę. Można je znaleźć np. w ofercie producentów Warmpeace i Humi.
Wybór odpowiedniego rozmiaru spodni to nie lada wyzwanie. W każdym razie rozmiar nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spodni. Zwróć uwagę na materiał, wodoodporność, wiatroszczelność i inne parametry. Kluczowe są warunki, w jakich najczęściej będziesz nosić spodnie.
Przydatne linki
Autor: Alena Bouchalová
Źródła: archiwum 4camping, pixabay.com