Dziura w karimacie dmuchanej. Jak i czym ją załatać?
Spis treści |
Zadbaj o prewencję
Dbaj o swój sprzęt. Unikaj kontaktu z ostrymi przedmiotami, silnego światła słonecznego i skrajnych temperatur. Wszystkie te czynniki mogą osłabić materiał. Pazury psa również nie są przyjaciółmi nadmuchiwanych przedmiotów, ale nie zawsze można wpłynąć na zachowanie pupila. Najlepszą ochroną przed ostrymi kamieniami jest plandeka lub mata o wysokiej odporności na przebicie, na przykład wykonana z materiału Dupont Tyvek.
Dziura, ale gdzie?
Jeśli dojdzie do nieszczęścia, działaj jak najszybciej. Przede wszystkim musisz ustalić, skąd ucieka powietrze. Jeśli widzisz dziurę, pierwszy krok masz za sobą. Często jednak nie masz pojęcia, gdzie szukać. Nadmuchaj uszkodzoną leżankę, karimatę lub materac i nasłuchuj, czy słychać uciekające powietrze. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie jest dziura, przetrzyj podejrzane miejsce wilgotną szmatką, zanurz przedmiot w wodzie lub nanieś na niego wodę z mydłem. Uciekające bąbelki pokażą Ci, gdzie jest problem. Zaznacz to miejsce markerem, abyś nie musiał szukać go ponownie.
|
Jak wybrać materac lub karimatę?Lubisz przyrodę i chętnie śpisz na świeżym powietrzu? A czy masz na czym? Oto wielki przewodnik jak wybrać odpowiedni materac! |
Naprawa za pomocą zestawu naprawczego
Pozostaw miejsce do wyschnięcia i przygotuj zestaw naprawczy. Zestawy te są zaprojektowane tak, aby były odporne na ciśnienie powietrza wewnątrz materaca, a jednocześnie były odporne na wilgoć z zewnątrz.
- Najpierw oczyść miejsce i jego okolice. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Do czyszczenia, w zależności od materiału, użyj benzyny lub acetonu. Zazwyczaj w zestawie znajduje się również chusteczka nasączona alkoholem.
- Pozostaw miejsce do ponownego wyschnięcia.
- Odetnij odpowiedni rozmiar łatki.
- Naklej pierwszą stronę samoprzylepnej łatki na otwór.
- Kolejny krok zależy od rodzaju zestawu naprawczego. W przypadku niektórych wystarczy zdjąć górną warstwę ochronną i gotowe. W przypadku innych typów łatka składa się z dwóch warstw. Wtedy pierwszą łatkę, zazwyczaj soczewkę, należy przykryć drugą, kryjącą łatką.
- Gotowe.
Wskazówka: Noś ze sobą w plecaku zestaw naprawczy na swoje wyprawy. Jego waga i objętość są minimalne, podobnie jak cena, a może uratować noc lub dzień zabawy w wodzie.

Wypróbuj naprawę za pomocą kleju lub łatki. Klejenie bez łatki jest obecnie całkowicie wodoodporne.
Na mniejsze miejsca zazwyczaj wystarczy sam klej, czyli jedna warstwa. Większe uszkodzenia warto zakleić podwójną warstwą. Dostępne są również zestawy zawierające klej, do którego mocuje się łatkę.
Wskazówka: Zaopatrz się w klej bez łatki. Dzięki niskiej lepkości dostanie się on nawet do mikroskopijnych nieszczelności szwów. Służy on również do rekonstrukcji brakującego materiału. Rezultat jest wodoodporny.
Alternatywne metody naprawy
Jeśli nie masz pod ręką zestawu naprawczego, musisz zdać się na swoją kreatywność i wykorzystać dostępne środki.
Do naprawy możesz użyć na przykład:
- mocnej taśmy klejącej,
- wodoodpornego materiału i kleju,
- zestawu do naprawy dętek rowerowych.
W przypadku tych alternatywnych rozwiązań zastanów się, czy nie lepiej poczekać z naprawą do powrotu do domu i wtedy, w zależności od materiału, użyć profesjonalnych środków. Możesz też potraktować szybką naprawę jako rozwiązanie tymczasowe i wkrótce zastąpić ją czymś trwalszym.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja materaca jest bardzo ważna, podobnie jak wybór właściwego sprzętu. Sprawdź, jak wybrać karimatę.
Do naprawy różnych materiałów przeznaczone są różne zestawy naprawcze. Do naprawy powierzchni bawełnianych odpowiednie będą zestawy z łatkami do zaprasowania, a do siatki – zestawy z łatkami samoprzylepnymi.
Przydatne linki
Autor: Lucie Krůčková
Źródła: archiwum 4camping