Jak prać odzież sportową, aby długo służyła?
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Śpiwory puchowe to królewska kategoria śpiworów. Są to najcieplejsze śpiwory. Żaden podróżnik, alpinista czy wymagający turysta nie potrafi sobie wyobrazić noclegu zimowego bez nich.
Co znajdziesz w artykule |
Puchowy śpiwór, w którym możemy komfortowo spać nawet w temperaturze minus dziesięciu stopni,może się zmieścić w 1300 g. Śpiwór z pustymi włóknami będzie ważył blisko 2,5 kilograma. Ponadto żywotność puchu jest zwykle dwukrotnie dłuższa, a większość producentów jest w stanie uzupełnić pióra po pewnym czasie.
Problem z puchowymi śpiworami w przeszłości był związany z minimalną wydajnością cieplną wilgotnego puchu, który się skleja i prawie traci loft. Wciąż ważne jest, aby dobrze dbać o puchowe śpiwory. Staraj się, aby puch był suchy, często wietrz i susz swój śpiwór. Większość producentów puchowych śpiworów używa obecnie materiałów, które są nie tylko lekkie, ale także w pewnym stopniu wodoodporne. Czasami nie tylko hydrofobowe, ale wręcz nieprzemakalne. Gdy doda się do tego naturalne "natłuszczenie" puchu, nie ma potrzeby obawiać się używania śpiwora nawet w wilgotnych warunkach..
Jest też różnica między samym puchem. Zazwyczaj używa się puchu gęsiego i kaczego. Z tych dwóch, puch gęsi jest lepszej jakości i osiąga lepszy loft przy niższej wadze.
LOFT = zdolność puchu do rozprężania po wcześniejszym jego skompresowaniu |
Maksymalny loft uzyskuje się dzięki najwyższej jakości puchowi. Tej klasy puch jest pozyskiwany wyłącznie z najdelikatniejszych miejsc na korpusie ptaków. Niestety, długo trwa, zanim tak delikatny puch się rozprostuje i śpiwór nabierze "objętości". Dlatego dodaje się również pierze, które - chociaż pogarsza jakość - poprawia szybkość, z jaką loft "nabiera się", a śpiwór zyskuje swoje docelowe właściwości.
Stosunek między puchem a pierzem podawany jest w procentach. Z powyższego powodu nie znajdziesz proporcji 100/0, ale raczej 90/10 (90% puchu i 10% pierza).
Śpiwór najlepiej prać ręcznie, używając delikatnych środków piorących. Najlepiej tych od producenta Nikwax - Down Wash, Sportwash lub podobnych. Pralki można używać tylko w razie dużej potrzeby, ale tylko na małych obrotach i naprawdę dużej (na dużo kg) i raczej małych śpiworów. W przeciwnym razie zniszczysz nie tylko puch, ale i pralkę, ponieważ śpiwór wchłonie ogromną ilość wody, a silnik może nie wytrzymać. Po praniu należy pozwolić śpiworowi ocieknąć i suszyć go początkowo położony swobodnie, a później (jeśli to możliwe) powiesić - w pozycji poziomej. Podczas pielęgnacji należy się oczywiście kierować symbolami na metkach śpiworów. Nie chodzi tylko o sam puch, ale również wewnętrzne i zewnętrzne materiały!
W każdym razie pranie śpiwora jest pracą ciężką i bardzo czasochłonną, dlatego naprawdę warto oddać śpiwór do profesjonalnego czyszczenia, najlepiej u producenta.
Jeśli wybierzesz śpiwór puchowy, zostaniesz nagrodzony królewskim komfortem - spaniem "jak w obłokach"! Gdy okażesz mu należytą opiekę, będziecie oboje długo zadowoleni, a wyprawy na łono natury będą dla was wielką radością!
Źródła: archiwum autora, unsplash.com
Więcej artykułów o śpiworach:
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Poradniki
Miękkie prezenty, które zapewnią Wam ciepło! Wszystko o nich znajdziecie w naszym przewodniku po artykułach o odzieży.
Poradniki
Jak się nie zgubić podczas wędrówek? Przeczytajcie nasz artykuł i nauczcie się obsługiwać kompas.
1 934,55 zł
(21.43 %)
1 519,99 zł
1 733,11 zł
(11.84 %)
1 527,99 zł
1 308,99 zł
(21.77 %)
1 023,99 zł
2 043,03 zł
(23.06 %)
1 571,99 zł
2 133,43 zł
(23.46 %)
1 632,99 zł
2 043,03 zł
(23.01 %)
1 572,99 zł
1 518,71 zł
(19.54 %)
od 1 221,99 zł
1 735,67 zł
(15.88 %)
1 459,99 zł