Jak używać kompasu? Przewodnik dla entuzjastów outdooru
Poradniki
Jak się nie zgubić podczas wędrówek? Przeczytajcie nasz artykuł i nauczcie się obsługiwać kompas.
🏷️ Kod SOFT15: -15% na całą odzież 🐑
🎁 Pomysły na prezenty: Wybór tego, co najlepsze, dla miłośników przyrody. 🎄
⚡ eXtra obniżki – Kupony rabatowe dla najlepszych marek.
Nie interesują mnie zniżki i promocje, chcę ukryć pasek
Joga cieszy się opinią ćwiczeń odpowiednich dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Jest skutecznym uzupełnieniem treningu wzmacniającego mięśnie głębokie oraz poprawiającego elastyczność. Wypróbuj ją również i Ty.
Spis treści |
Joga to ćwiczenie wywodzące się z Indii, które oprócz ruchu ciała, angażuje również umysł i oddech. Chociaż jest to metoda licząca tysiące lat, jest ponadczasowa i wciąż zyskuje coraz więcej zwolenników.
Jeśli jednak nigdy osobiście nie zetknąłeś się z jogą, niektóre pozy mogą wydawać Ci się karkołomne, a nawet przerażające. Stanie na jednej nodze z przeplecionymi rękami w pozycji kruka czy odwrócone pozycje jogi, w których opierasz się na głowie. Nikt nie będzie od Ciebie tego wymagał na początku. Podobnie obejdziesz się bez znajomości nazw poszczególnych pozycji, czyli asan. Po kilku ćwiczeniach bez problemu opanujesz nazwy tych najczęściej spotykanych.
Istnieje zasada, która obowiązuje w jodze dla wszystkich bez wyjątku. Joga nie polega na pokonywaniu strachu, ograniczeń, siebie ani innych osób w sali. Nie ćwiczysz mniej niż Twój sąsiad tylko dlatego, że nie dotykasz podłogi. Ćwicz tylko tyle, na ile pozwala Twoje ciało. Joga polega na słuchaniu swojego ciała. Jeśli jakaś pozycja jest dla Ciebie niewygodna, bolesna, nie rób jej. W każdej chwili podczas ćwiczeń możesz odpocząć. Mimo to możesz być pewien, że ćwiczenie jest skuteczne. Następnego dnia się o tym przekonasz.
Istnieją różne rodzaje jogi. Początkującemu ich nazwy prawdopodobnie nic nie powiedzą. Niektóre ćwiczenia są czysto relaksacyjne, inne rozciągające, a niektóre wzmacniające. Spójrz na najczęstsze z nich:
Rodzaj jogi |
Opis ćwiczenia |
Ashtanga joga | Ten rodzaj jogi koncentruje się na płynnych przejściach między poszczególnymi pozycjami. Składa się z ustalonych sekwencji. Kładzie nacisk na prawidłowy oddech. Nie jest to ćwiczenie odpowiednie dla początkujących. |
Gravid joga | Ćwiczenia dla kobiet w ciąży skupiają się na wyciszeniu w codziennym pośpiechu i koncentracji na własnym ciele. Są niewymagające, a celem nie jest ani wysiłek, ani wzmacnianie. |
Hatha joga | Hatha joga to właściwie klasyczna joga. To tutaj początkujący może dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonywać każde ćwiczenie. Lekcje są zwykle prostsze, z przerwami między pozycjami na wyciszenie i oddech. |
Hot joga | Hot joga jest praktykowana w temperaturach 38-41 stopni Celsjusza i wyższej wilgotności powietrza. Mięśnie są bardziej elastyczne w tej temperaturze i pozwalają ciału na jeszcze większe rozciągnięcie. Zwiększone pocenie się powoduje również szybszą detoksykację i wzmacnia pracę serca. |
Power joga | Dynamiczna joga, podczas której prawdopodobnie się spocisz i zdecydowanie wzmocnisz mięśnie. Podczas ćwiczeń wykorzystasz siłę i elastyczność. Ćwiczy się określone sekwencje, więc powinieneś znać nazwy przynajmniej niektórych asan. |
Vinyasa joga | To ćwiczenie koncentruje się na prawidłowym oddychaniu. Vinyasa joga jest zróżnicowana, sekwencje ćwiczeń zależą od instruktora. Pozycje następują po sobie bez przerwy, a między poszczególnymi elementami trzeba wykonać doskok lub odskok. |
W pewnym sensie trudno jest znaleźć uniwersalną definicję jogi.
Jeśli maksymalnie uprościmy definicję, możemy rozumieć jogę jako dynamiczne ćwiczenia fizyczne z elementami relaksu psychicznego. Podczas gdy większość sportów wspiera tylko określoną grupę mięśni, joga pracuje z różnymi grupami mięśni w całym ciele.
Podczas ćwiczeń jogi pracują zarówno mięśnie, których używasz na co dzień, jak i te głęboko położone, o których istnieniu możesz nawet nie wiedzieć. Powodów, dla których warto zacząć uprawiać jogę, jest wiele:
Zakup sprzętu do jogi to jedna z prostszych rzeczy. Ćwiczenia polegają na elastyczności. Podobnie dobieraj ubrania.
Do ćwiczeń jogi na początku potrzebujesz jednej podstawowej rzeczy. Maty do ćwiczeń. Większość studiów jogi wypożycza maty. Po ćwiczeniach w większości studiów ćwiczący wycierają matę wilgotną szmatką. Jeśli nie podoba Ci się pomysł leżenia na macie, na której pocił się ktoś inny, kup własną. Rozwiązaniem może być również ręcznik, który położy się na macie. Uważaj jednak, aby się nie ślizgał i nie przesuwał, gdy będziesz w niektórych asanach.
Matę do jogi można kupić już za 50zł, ale można też spotkać się z ceną powyżej 300zł. Różnica w matach do jogi polega na ich grubości, sposobie przechowywania, wadze i materiale, z którego są wykonane. Cieńsza mata zapewni lepsze oparcie o podłoże. Podczas niektórych ćwiczeń podłoga może Cię uciskać, zwłaszcza jeśli masz wystające kości. Na grubych matach do jogi pojawia się problem z zachowaniem równowagi.
Joga pod względem częstotliwości ćwiczeń nie różni się niczym od innych ćwiczeń. Należy przyzwyczaić się do regularności. Idealnie byłoby ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu. Regularne ćwiczenia zapewnią ci elastyczność i siłę. Jeśli pozwolisz ciału odpocząć, stracisz elastyczność, którą wypracowałeś. Pozwól sobie na kilka minut ćwiczeń kilka razy w tygodniu. Ciało pozostanie wtedy elastyczne.
Jeśli zaplanujesz ćwiczenia na rano, kilka powitań słońca pobudzi cię na cały dzień.
Rezultaty długotrwałego i regularnego ćwiczenia szybko będą widoczne. Podobnie będzie widoczny postęp Twoich zdolności ruchowych. Nie poddawaj się więc, jeśli nie od razu opanujesz wszystkie pozycje. Całkowicie w porządku jest też wypróbowanie różnych instruktorów i znalezienie tego, który najbardziej Ci odpowiada.
Autor: Alena Bouchalová
Źródła: archiwum 4camping
Poradniki
Jak się nie zgubić podczas wędrówek? Przeczytajcie nasz artykuł i nauczcie się obsługiwać kompas.
Poradniki
Na swoim outdoorowym ubraniu polegasz w każdej sytuacji. Co zrobisz, gdy w odległych ostępach z deszczową chmurą nad głową odkryjesz, że Twoja nieprzemakalna kurtka ma dziurę? Wyciągniesz igłę i nitkę? Podpowiemy Ci, jak naprawić rozdartą kurtkę znacznie szybciej i łatwiej.
Poradniki
W poprzedniej części zapoznaliśmy się z podstawami bezpiecznego zachowania na ferratach i korzystania ze sprzętu przeznaczonego do ich pokonywania. Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się bardziej zaawansowanej i kompleksowej metodyce pokonywania trudniejszych ferrat.
133,99 zł
133,99 zł
207,92 zł
(32.67 %)
139,99 zł
60,57 zł
(19.12 %)
od 48,99 zł