Jak prać odzież sportową, aby długo służyła?
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Co warto zakupić, jeśli planujesz zacząć się wspinać?
Spis treści |
Wspinaczka sportowa jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. W Polsce również cieszy się coraz większą popularnością. W 2022 roku liczba licencjonowanych wspinaczy sportowych w Polsce wynosiła ponad 100 tysięcy, a liczba osób uprawiających ten sport nieoficjalnie szacuje się na ponad 200 tysięcy.
Ale co kupić, jeśli chcielibyście również spróbować swoich sił we wspinaczce? Spróbujmy przyjrzeć się temu, czego w podstawach nie powinno Wam zabraknąć...
Niezależnie od tego, jaki sport zaczynasz uprawiać, inwestycja w podstawowy sprzęt, odzież i wyposażenie z pewnością będzie kosztowna. Wspinaczka nie jest tu wyjątkiem. Z pewnością nie jest to jeden z najdroższych sportów, ale zdecydowanie nie należy się spodziewać, że wystarczy Ci kilka stówek, zwłaszcza jeśli planujesz poświęcić się wspinaczce w pełni i przede wszystkim uprawiać ją bezpiecznie.
|
Jak wybrać uprząż wspinaczkową?Dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaczką i masz trudności z poruszaniem się po szerokiej gamie produktów? W dzisiejszym artykule doradzimy, jak wybrać odpowiednią uprząż wspinaczkową. |
Jeżeli wspinacze oczekują czegoś od swojego ubrania, to przede wszystkim chodzi o nieograniczoną swobodę ruchu.. Drugą cechą, którą każdy wspinacz ceni w swoim ubraniu, jest jego mechaniczna wytrzymałość. Trzecią (nie)mniej istotną cechą odzieży wspinaczkowej jest jej wygląd, który bywa dość charakterystyczny i krzyczy do świata: "jestem wspinaczem".
Wspinaczom na ściankach zazwyczaj wystarcza koszulka, ewentualnie top i krótkie spodenki lub spodnie 3/4.. Tym, którzy preferują wspinaczkę na zewnątrz, w chłodniejsze dni sama koszulka już nie wystarczy. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę fakt, że według doświadczonych wspinaczy najlepiej się wspina przy temperaturze około 10 °C. Wtedy przychodzi czas na cienki, funkcjonalny polar. I nie zapomnijcie włożyć do plecaka chociaż cienkiej, nieprzemakalnej kurtki na wszelki wypadek.
Buty do wspinaczki są najważniejszym elementem, jaki powinien mieć każdy wspinacz. Prawidłowy wybór rozmiaru, podeszwy czy nawet systemu sznurowania jest kluczowy, aby wspinaczka była łatwiejsza i skuteczniejsza.
Buty wspinaczkowe, w przeciwieństwie do zwykłych butów turystycznych, nie powinny być większe od twojej stopy. Wręcz przeciwnie, podczas pierwszego założenia odpowiednio dobranych butów do wspinaczki mogą bardziej przypominać hiszpańskie buty niż wygodne obuwie. Nie zniechęcaj się jednak. Zalecamy, abyś na początku poprosił o radę sprzedawcę lub kogoś w twoim otoczeniu, kto ma doświadczenie z butami wspinaczkowymi. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz buty oznaczone przez producenta lub sprzedawcę jako przeznaczone dla początkujących.
Wybór sprzętu będzie zależał przede wszystkim od rodzaju wspinaczki, którą chcesz uprawiać. Jesienią i zimą najpopularniejszymi "dyscyplinami" wspinaczki jest bouldering na sztucznych ściankach. Możesz również wspinać się na zewnątrz, chociaż wraz ze spadającą temperaturą i zwiększającym się prawdopodobieństwem opadów te warianty stają się coraz mniej dostępne.
Jeżeli planujesz zacząć bouldering, potrzebujesz tylko ubrania, butów wspinaczkowych i woreczka z magnezją. Dodatkowo zabierz ze sobą crashpad do boulderingu, a będziesz gotowy do zabawy. Pamiętaj jednak, że magnezji możesz używać na zewnątrz tylko tam, gdzie jest to dozwolone.
Jeśli chcesz zacząć wspinać się na ściankę, oprócz wspomnianego już woreczka z magnezją, powinieneś zaopatrzyć się w linę wspinaczkową, prostą uprząż z klamrą w pasie i regulowanymi nogawkami oraz nie możesz zapominać o karabinku z zabezpieczeniem. Wspinaczka w terenie naturalnym będzie wymagać dodatkowo kasku, który ochroni przed spadającymi kamieniami lub podczas upadku, ekspresów do asekuracji podczas postępu, smyczki wspinaczkowej i wolnych karabinków z zabezpieczeniem zamka do budowania stanowiska.
Ostatecznie trzeba do czegoś spakować wszystkie te "zabawki". Możesz sięgnąć po plecak wspinaczkowy o pojemności zazwyczaj między 30 a 50 litrów lub po specjalne torby na linę. Wybór należy do Ciebie.
W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz sprzęt wspinaczkowy renomowanych marek takich jak Petzl, Ocún, Singing Rock, Camp, Beal, Climbing Technology, Ortovox i wiele innych.
|
Děčínská ferrata - idealne miejsce na sobotni treningNigdy wcześniej nie byłeś na ferracie? W takim razie mam dla ciebie świetną wskazówkę. |
Źródła: unsplash.com
Poradniki
Aby nasze ubrania outdoorowe zachowały funkcjonalność na długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać merino, puch, bambus i inne materiały? Podpowiemy Wam!
Poradniki
Miękkie prezenty, które zapewnią Wam ciepło! Wszystko o nich znajdziecie w naszym przewodniku po artykułach o odzieży.
Poradniki
Jak się nie zgubić podczas wędrówek? Przeczytajcie nasz artykuł i nauczcie się obsługiwać kompas.
225,82 zł
(11 %)
200,99 zł
530,42 zł
(13.84 %)
od 456,99 zł
211,53 zł
(7.82 %)
194,99 zł
198,70 zł
(11.43 %)
175,99 zł
197,07 zł
(10.7 %)
175,99 zł
224,55 zł
(4.7 %)
213,99 zł
157,11 zł
(0.71 %)
155,99 zł
594,53 zł
(12.87 %)
od 517,99 zł