NosiLife Craghoppers
Materiały i technologie
Ekologiczna bawełna to bawełna produkowana zgodnie z międzynarodowo uznawanymi normami ekologicznego rolnictwa, określonymi w rozporządzeniu UE 834/2007, w ramach Krajowego Programu Ekologicznego (NOP) w Stanach Zjednoczonych, Indyjskiego Narodowego Programu Produkcji Ekologicznej (NPOP) lub Japońskiego Standardu Rolniczego (JAS).
Produkcja bawełny ekologicznej nie oznacza jedynie zastępowania sztucznych nawozów i pestycydów ekologicznymi. Metody uprawy ekologicznej opierają się bardziej na znajomości procedur agronomicznych niż konwencjonalna produkcja oparta na nawozach.
Systemowe podejście ma na celu stworzenie zróżnicowanego i zrównoważonego ekosystemu rolniczego, który idealnie obejmuje wszystkie rodzaje roślin i działalności gospodarczych Gospodarstwa rolne muszą przejść dwuletni okres przejściowy, w trakcie którego ich system produkcji zmienia się z konwencjonalnego na ekologiczny. Podstawowym elementem produkcji ekologicznej jest staranny wybór odmian dostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych, glebowych oraz odporności na szkodniki i choroby.
W konwencjonalnym rolnictwie bawełna uważana jest za roślinę bardzo podatną na ataki szkodników. Aby utrzymać szkodniki pod kontrolą, stosuje się duże ilości syntetycznych pestycydów. W ekologicznym rolnictwie jednakże, stosowanie syntetycznych pestycydów nie jest dozwolone.
Ekologiczne podejście przyjmuje zupełnie inny sposób postępowania: celem jest przede wszystkim zapobieżenie problemom ze szkodnikami poprzez wprowadzenie zróżnicowanego i zrównoważonego ekosystemu rolniczego oraz ścisłe monitorowanie populacji szkodników.
Płodozmian: Monokultury dostarczają potencjalnym szkodnikom bawełny obfite źródła pożywienia, co prowadzi do szybkiego wzrostu ich populacji. Używanie pestycydów na głównych szkodnikach może dodatkowo spowodować problemy z wtórnymi szkodnikami. Płodozmian tworzy naturalną równowagę i pomaga utrzymać populację szkodnika na niskim poziomie.
Uprawa mieszana: Mają podobny efekt do płodozmianu, ale na mniejszym obszarze, w tym samym okresie wegetacyjnym i na tym samym polu.
Wsparcie dla naturalnych wrogów: Naturalni wrogowie szkodników bawełny, tacy jak ptaki, biedronki, chrząszcze, pająki, pasożytnicze osy, pluskwy i mrówki czerpią korzyści z niestosowania pestycydów i dywersyfikacji upraw. Pomagają one rolnikowi utrzymać ataki szkodników na akceptowalnym poziomie. Zapewnienie odpowiedniego siedliska dla naturalnych wrogów, takich jak biedronki i mszyce, może pomóc w zwiększeniu i budowaniu ich populacji.
Rośliny wabiące: Niektóre szkodniki bawełny preferują raczej inne rośliny niż bawełna, np. kukurydza, słonecznik, ochra, cykoria, nikla indyjska lub hibiskus. Uprawa, wraz z bawełną, tych roślin jako roślin wabiących pozwoli uchronić przed szkodnikami uprawy bawełny. Oprócz ich pozytywnego wpływu na walkę ze szkodnikami, można je zbierać i w ten sposób przyczyniają się do dywersyfikacji systemów produkcyjnych.
Naturalne pestycydy: Jeśli środki zapobiegawcze nie są wystarczająco skuteczne i populacja szkodnika przekroczy ekonomiczny poziom szkodliwości, to przy uprawie bawełny ekologicznej można użyć kilku naturalnych pestycydów. Niektóre z nich to: oprysk przygotowany z ekstraktu z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica), skuteczny przeciwko pluskwiakom, gąsienicom bawełnianym i przędziorkom; pyretrum przygotowane z proszku z kwiatów lub płynnych ekstraktów z chryzantem, skuteczne przeciwko pluskwiakom bawełnianym, gąsienicom i szarańczakom; botaniczne mieszanki, kombinacje ekstraktów z różnych roślin, takich jak rącznik, bieluń zwykły, lobelia amerykańska, papaja, liście słodkich ziemniaków, liście pomidorów, imbir, chili, gliricidia, nagietek, itp.
Cena bawełny jest zwykle ustalana na podstawie jakości nasion bawełny. Najważniejsze środki mające na celu poprawę jakości bawełny ekologicznej podczas zbiorów i po zbiorach obejmują następujące kroki: